Andy Rourke überelhetetlen basszus témája
A barbarizmus otthon kezdődik, de a valódi bassline ezzel a fickóval
Andy Rourke és Mike Joyce
Andy Rourke, a The Smiths basszusgitárosa 2023-ban vesztette életét, a rákkal való hosszas küzdelem következtében. A Smiths manchesteri rock együttes volt, fennállásuk 1982 és 1987 közé tehető. A banda egészen új áramlatot hozott a rockba: hangzásuk még szorosan kapcsolódott a brit punk nyersségéhez, ugyanakkor intellektuális, gúnyolódó szövegeik, a new wawe és a disco elegye totálisan egyedivé tette őket.
Andy a Smiths első fellépése után csatlakozott a bandához. Johnny Marr, Rourke régi iskolatársa (az együttes gitárosa) ajánlotta barátját a basszusgitáros szerepébe. Nagyon gyorsan megmutatkozott, hogy Andyvel "megfogták az Isten lábát." A fiatal basszgitárosnak a zene volt a mindene. Tizenöt évesen otthagyta az iskolát, hogy alkalmi munkái mellett a zenélésben és koncertezésben teljesedjen ki. Több együttesben is kipróbálta magát gitárosként, majd basszusgitárosként. A Freak Party nevű rövid életű funk formációban már együtt zenélt Marr-rel.
Barbarism Begins At Home
A Smith-en belül Andynek a Barbarism Begins At Home c. dal hozta meg a kritikusok által is elismert sikert. Ez a track egy 7 perces, rövid, de velős funkos zene. Basszusvezetése olyannyira jellegzetes és fülbemászó, hogy a vérbeli rockzenészek között ma is etalonnak számít. A dal alapját a basszus adja, ami a szám második felében külön helyet kap. A Smith második stúdió lemezén, a Meat Is Murder-en tűnik fel.
Nem csak a banda, hanem Rourke is egyre elismertebb lett, olyan bassline-okkal, mint amiket pl. a Nowhere Fast-ben, a This Charming Man-ben vagy a How Soon Is Now-ban hallhattunk tőle. Ezekben a szólamokban még a rockabilly stílusjegyei is felfedezhetőek.
1986-ban Andyt letartóztatták heroinbirtoklásért. Ebben az időben súlyos függőségben szenvedett. Távollétéig a banda a tapasztalt session zenésszel, Guy Prattel próbálták őt pótolni. Pratt azonban túlontúl bonyolultnak érezte Andy basszusmeneteit, ezért megkönnyebbült, amikor az két hét után visszatért az együttesbe.
Tisztelgés Andy Rourke emléke előtt
A Smith feloszlása után Rourke számos együttessel működött még együtt, sokan meghívták. A zenekar aktív évei alatt szoros barátságot kötött Mike Joyce-szal (a Smith dobosával) és vele továbbra is szoros munka- és személyes kapcsolatot ápolt, illetve Morrissey-val is dolgozott még együtt. Közreműködött többek között a Pretenders-sel, a Killing Joke-kal és Aziz Ibrahimmal. Megalapította a D.A.R.K. nevű alternatív rock együttest a The Cranberries énekesnőjével, Dolores O'Riordan-nel, valamint a Freebass-t Peter Hookkal és a basszeros Mani-vel.
Ez mindössze néhány szemelvény, abból a rengeteg zenei munkából és közreműködésből, amit Rourke megvalósított életében. 2009-ben New Yorkba költözött, itt töltötte hátralévő életét feleségével, Francesca Morral.
Emléke megőrzéseként a manchesteri The Wheatsheaf pub külső falára egy helyi utcai művész készített festményt Andyről, egy fiatalkori képe alapján. 2024-es novemberi bemutatásán jóbarátja, Mike Joyce is jelen volt.
Road Runner